Новини

Всесвітній тиждень імунізації

 Із 24 по 30 квітня триває Всесвітній тиждень імунізації. Його мета – нагадати про важливість використання вакцин для захисту людей від інфекційних хвороб. Ця теза особливо актуальна в умовах війни, яку розпочала рф проти нашої держави. Адже, в зв’язку з цим, через масову міграцію населення, подекуди відсутність доступу до безпечної питної води, харчових продуктів, базових умов гігієни та медичних послуг, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, тимчасових прихистках, ризики поширення інфекційних хвороб суттєво зростають.

     У 2022 році, порівняно з попереднім роком, охоплення щепленнями в Україні проти всіх вакцинокерованих інфекцій, передбачене календарем щеплень, суттєво знизилося. В зв’язку з цим, у 2023 році в нашій державі було вжито низку заходів, аби виправити ситуацію і, порівняно з 2022 роком, усі показники охоплення щепленнями зросли.

      Проте, показники охоплення плановими щепленнями у 2023 році по жодній з вакцинокерованих інфекцій не досягли 95%, необхідних для забезпечення колективного імунітету. І це є головною загрозою зростання ризиків ускладнення епідситуації з вакцинокерованих інфекцій, як в Україні, так і на Черкащині. Зокрема, в Україні почала зростати захворюваність на кашлюк – впродовж перших 2-х місяців поточного року зареєстровано 515 випадків захворювань, тоді як за аналогічний період минулого року – лише 27.

«На Черкащині з початку року зареєстровано 7 випадків захворювання на кашлюк (в минулому році – 0). Три особи, які захворіли, – не були щеплені. Нагадую, що основним ефективним засобом профілактики кашлюку є вакцинація», – про це розповів головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач на брифінгу в медіацентрі ОВА.

У минулому році в Україні було зареєстровано 2 спалахи епідпаротиту, зокрема 1 – на Черкащині. Тоді захворіли 17 осіб у Черкаському районі, усі вони були не щеплені.

В Україні, як і у Черкаській області, наявні високі ризики спалаху кору. У цьому році за 3 місяці в 11-ти регіонах України зареєстровано 23 випадки захворювання на кір. За аналогічний період минулого року зареєстровано 9 випадків захворювань. На Черкащині цьогоріч випадків кору не зареєстровано.

Єдиний ефективний захід профілактики від кору та епідпаротиту – щеплення, які згідно з календарем проводяться комплексною вакциною від кору, епідпаротиту і краснухи дітям у віці 1 та 6 років.

За словами Володимира Папача, у лютому 2024 року в Черкаській області було зареєстровано випадок захворювання на правець. У Монастирищенській громаді Уманського району захворіла дівчинка 2010 року народження. Дитина до сьогодні перебуває на лікуванні в Черкаській обласній дитячій лікарні. Вона не була щеплена від цієї недуги.

«Також продовжують хворіти і помирати люди від коронавірусної інфекції. З початку епідсезону 2023/24 років в області захворіло на COVID-19 6881 особа, з них 462 дитини. Померли 38 людей, старших від 60 років, усі вони були не щеплені. І таким трагічним наслідкам можна запобігти, якщо вчасно отримати профілактичні щеплення згідно з визначеними рекомендаціями», – наголосив Володимир Папач.

Важливо захистити дитину від поліомієліту – небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу. Слід упевнитись, що ваша дитина отримала принаймні 2 дози вакцини проти цього захворювання.

Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень кожна дитина в Україні до 16 років має отримати щеплення від десяти небезпечних інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції типу b.

Вакцинація згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 гарантована державою. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб у будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем чи педіатром.В КНП «ЧБЛ» ЧМР на протязі квітня місяця проводились заходи щодо заохочення та популяризації імунізації, формування прихильності медичних працівників та пацієнтів відділень КНП «ЧБЛ» ЧМР  до вакцинації. Так лікарем епідеміологом відділу інфекційного контролю Щербиною В.М. та лікарем педіатром Подзізей О.О. у терапевтичному відділенні були розповсюдженні друковані матеріали з питань імунопрофілактики серед мам пацієнтів дитячих палат, проводились бесіди щодо важливості дотримання Календаря профілактичних щеплень в Україні. Питання щодо вакцинопрофілактики серед медичних працівників закладу було обговорено працівниками Відділу інфекційного контролю Притулою С.О. та Щербиною В.М. з заступником головного лікаря Філоненко В.М.  Лікарем гінекологом Зеленько П.М до програми гігієнічного навчання вагітних у жіночій консультації включено питання щодо профілактики захворювань серед новонароджених. У консультативній поліклініці та відділеннях КНП «ЧБЛ» ЧМР у вільному доступі для відвідувачів та пацієнтів були розміщені друковані матеріали та листівки щодо вакцинопрофілактики.